Jaka powinna być?
Konstruktywna
Jesteś szczery, potrafisz zarówno docenić mocne jak i słabe strony, co przyciągało uwagę a co ją rozpraszało, co pogłębiało przekaz a co go rozmywało, co było zrozumiałe a co nie.
Co wyszło bardzo dobrze i należy się tego trzymać
Co mówca powinien poprawić
Praktyczna
Przekaż swoje pomysły na poprawę lub unikanie jakiś słabych elementów, powiedz co ci się najbardziej podobało i w jaki sposób on to robi, że tak to dobrze działa.
Jak wykorzystać swoje mocne strony?
Jak pracować nad elementami które są do poprawy?
Uniwersalna
Twoja mowa niesie wartość nie tylko dla mówcy, ale również dla wszystkich członków spotkania, używasz mówcy jako przykładu.
Przykłady do naśladowania
Czego unikać na scenie
Wskazówki
Wsparcie: twoja informacja pomaga w rozwoju drugiej osoby
Szczerość: to jest twoja subiektywna opinia, masz być szczery, tutaj jest wartość, nie ograniczaj się
Minimalizm: mniej to więcej, czasem lepiej skupić się na 2 dobrych rzeczach i jednej rzeczy do poprawy, niż wymienić 10 aspektów
Prostota: niech to będzie proste i przejrzyste, zrozumiałe dla drugiej osoby
Wartość: zastanów się co mówca wyciągnie z twojej recenzji, zacznij pisać ją od końca- z czym chcesz zostawić mówcę po twojej informacji zwrotnej?
Wyzwanie: zostaw kogoś z wyzwaniem na następną mowę/recenzję
Dlaczego to robimy?
Rozwój mówcy
Najważniejszym celem informacji zwrotnej jest rozwój mówcy, wychodząc na scenę i wygłaszając recenzję powinniśmy mieć to przede wszystkim na myśli. Należy dopasować to co mówimy do osoby i jej poziomu zaawansowania. Informacja zwrotna powinna pokazywać nasz subiektywny punkt widzenia, który pomoże mówcy zobaczyć siebie innymi oczami, coś czego po prostu nie jest sam w stanie zrobić.
Twój rozwój
Recenzja to twój występ na scenie, traktuj to jako okazję do rozwoju swoich umiejętności wystąpień publicznych. Wychodzisz dwa razy na scenę, w zapowiedzi i recenzji, to doskonała szansa aby przetestować, co przyciąga uwagę twoich słuchaczy, z czym czujesz się dobrze na scenie, jakie gesty i słowa są dla ciebie naturalne.
Rozwój klubu
Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni do rozwoju, bycie członkiem klubu to transakcja wiązana, ty dostajesz wartość od innych, a udzielając informacji zwrotnej dajesz tę wartość innym. Dobra i wartościowa informacja zwrotna jest kluczem do rozwoju nas wszystkich jako grupy oraz dla każdego z osobna, jako mówcy publicznego.
Metoda "kanapki"
Rozpocznij swoją ocenę od mocnych stron przemówienia mówcy.
Strefa poprawy i rozwoju. Wskazujesz 2-3 elementy do poprawy. Powiedz, co twoim zadaniem należało zrobić inaczej, ciekawiej. Przekaz musi być konkretny i zwięzły. Nie może zawierać ogólników. Mów tylko o tych elementach, które mają szansę na poprawę. Jeśli jest ich więcej, taką informację możesz przekazać mówcy później, pisemnie lub ustnie.
To wskazanie możliwości poprawy. Początek i koniec jest najlepiej zapamiętywany przez mówcę. W podsumowaniu podkreśl jeszcze raz co tobie najbardziej podobało się w przemówieniu i wyraź nadzieję na poprawę w kolejnych mowach. Ważne jest też mocne, motywujące zakończenie, np. z niecierpliwością czekam na twoją kolejną mowę.
Szablon dla Recenzenta
Szablon dla Głównego Oceniającego
Czy recenzja była:
Konstruktywna, czy recenzent:
Pokazał co mu się podobało i przyciągało uwagę
Wskazał elementy do poprawy
Praktyczna, czy recenzent:
Podkreślił czego mówca ma się trzymać
Przekazał jak pracować nad słabszymi elementami mowy
Uniwersalna, czy recenzent:
Zrozumieliśmy co powinniśmy naśladować
Dowiedzieliśmy się czego powinniśmy unikać