Zadaniem oceniającego mowę ciała jest zwracanie uwagi na niewerbalne komunikaty wysyłane przez osoby znajdujące się na scenie. Poprawna postawa, kontakt wzrokowy, zgodność gestów z przekazem werbalnym to elementy, które w znacznym stopniu wpływają na odbiór przemawiającego jako kompetentnego, uczciwego, spójnego i interesującego mówcy. Zbyt chaotyczna i niezaplanowana mowa ciała może dekoncentrować odbiorcę i przeszkadzać w odbiorze warstwy werbalnej.
zapisz się w Easy Speak
czas na zapisy do niedzieli przed spotkaniem
Powiedz co będziesz robić i dlaczego spójna komunikacja werbalna i niewerbalna jest taka ważna.
Wytłumacz jakie elementy wystąpienia mówcy będziesz obserwował i oceniał (mimikę, poruszanie się po scenie, postawę, kontakt wzrokowy, gesty).
Przedstaw korzyści dla mówców wynikające z Twojej roli (niecodzienna informacja zwrotna. zwiększenie pewności siebie, raport uwzględniający zgodność mowy ciała z treścią przemówienia).
W trakcie wystąpień poszczególnych mówców skup się na obserwowaniu mowy ciała i jej spójności z treścią przemówienia.
Obserwuj i notuj ruchy świadome (wzmacniające przekaz) i nieświadome (nerwowe, niezaplanowane, odciągające uwagę od treści).
Każdemu z mówców, Toastmasterowi i innym osobom funkcyjnym daj informację zwrotną dotyczącą mowy ciała.
Udziel porad i wskazówek mówcom, jak mogą poprawić mowę swojego ciała na scenie. Jeżeli nie wiesz jakich porad udzielić, zapytaj bardziej doświadczonych Toastmasterów.
Ponieważ oceniasz mowę ciała, utrzymuj kontakt wzrokowy z osobami, które oceniasz.
Kiedy mówisz “nie” w jaki sposób wzmacniasz to mową ciała?
W jaki sposób pokazać ciałem i gestem pewność siebie?
Czy bycie przekonującym mówcą to poprawne gesty, czy spójność tego co mówisz z tym co czujesz?