Gramatyk recenzuje warstwę językową przemówień. Niezwykle ważne jest, aby nasze wypowiedzi były łatwe w odbiorze, żeby nie raziły błędami stylistycznymi czy gramatycznymi. Dzięki temu nasza wypowiedź będzie spójna, jasna i przyjemna w odbiorze.
zapisz się w Easy Speak
wpisz słowo dnia w EasySpeak, poinformuj o nim Toastmastera
czas na zapisy do niedzieli przed spotkaniem
⚙️ Przygotowanie
Przed spotkaniem
Przygotowuje konkurs na “słowo dnia”. Słowo dnia powinno być ciekawym, niezwykłym, rzadko używanym słowem albo nieznanym większości osób. Ważne aby wybrać słowo, które w jakiś sposób koresponduje z tematem przewodnim spotkania i może być wykorzystywane w różnych kontekstach. Dobrze jest, aby słowo dnia było wyeksponowane w widocznym miejscu dla wszystkich uczestników. Może być napisane na kartce, tablicy lub położone na stole.
W trakcie spotkania wychwytuje
błędy fleksyjne, czyli niepoprawnie odmienione słowo (nie ten przypadek co trzeba, zła końcówka)
błędy frazeologiczne, czyli niepoprawne stworzenie stałego związku frazeologicznego (np. ktoś podrzucił świnię, zamiast ktoś podłożył świnię)
błędy składniowe, czyli niepoprawne łączenie ze sobą zdań - brak związku między zdaniami, nielogiczne przejście, niewłaściwe użycie zaimków osobowych
ciekawe połączenia wyrazowe (frazeologiczne)
“perełki” językowe używane przez mówców
powtórzenia: zbyt częste wykorzystanie tego samego słowa (tej samej frazy) w wypowiedzi lub przypadkowe (wynikające z nerwowości)
słowa nie wnoszące treści, nie dające żadnej nowej informacji, dlatego nie powinno się ich używać
kolokwializmy: słownictwo potoczne, ale też żargon zawodowy powinny być wyeliminowane z wystąpienia publicznego i zastąpione bardziej adekwatnymi i zrozumiałymi dla szerszego grona słowami
notuje i liczy ile razu mówcy użyli “słowa dnia”.
Dwie opcje udzielania raportu
Przekazuje informację zwrotną mówcom. Akcentuje co mu się podobało w ich wystąpieniach, jakie były potknięcia i jak te sformułowania powinny brzmieć poprawnie. Podsumowując wypowiedź każdej z osób, warto dać jeden krótki pozytywny komentarz (by cała wypowiedź skonstruowana była na zasadzie: pozytywny-negatywny-pozytywny).
Dzieli się z publicznością wynotowanymi z wypowiedzi mówców: ciekawymi sformułowaniami, rzadkimi i ciekawymi słowami, neologizmami (słowotwórstwo), aforyzmami, skrzydlatymi słowami, wszystkim co brzmi ciekawie i ładnie. Komentuje również potknięcia i błędy, wskazując jak można ich było uniknąć.
Konkurs na słowo dnia
Na koniec spotkania (podczas ogłoszeń) nagradza osobę, która użyje najwięcej razy słowa dnia w trakcie całego wieczoru
✅ Korzyści
💡 Do myślenia
Jak słucha Ci się wypowiedzi prezentera telewizyjnego, a jak kogoś używającego gwary regionalnej?
Czy wolisz kiedy ktoś przedstawia fakty i tabele, czy opowiada faktami historię?
Czy najważniejszym celem uczenia się języka polskiego jest komunikacja i zaspokojenie potrzeby porozumienia się z innymi?