Głównym zadaniem recenzenta jest udzielenie mówcy wartościowej informacji zwrotnej. Słucha uważnie i obserwuje, by podczas recenzji wskazać mocne strony (które warto rozwijać) oraz obszary do poprawy (nad którymi należy popracować).
Rzetelna informacja zwrotna stanowi fundament działania klubu Toastmasters. Rolą recenzenta jest wsparcie mówcy w rozwijaniu umiejętności publicznego przemawiania. Staraj się, aby twoja ewaluacja była konstruktywna, bogata w cenne uwagi i wskazówki. Zostaw mówcę z jasnymi zaleceniami, a także wyzwaniem, które zmotywuje go do przygotowania kolejnej mowy.
skonsultuj się z mówcom czy możesz zostać jego recenzentem
zapisz się w Easy Speak
czas na zapisy do niedzieli przed spotkaniem
zapisz się na kolejną rolę lub zaplanuj mowę w Easy Speak
Skontaktuj się z mówcą, którego mowę będziesz oceniał. Zapytaj, który projekt będzie realizował. Zapoznaj się z opisem projektu, przejrzyj go i zrozum jego cele. Spytaj co mówcy sprawia największe trudności i czy ma dla ciebie wskazówki, abyś zwrócił na coś szczególną uwagę.
Proponowana struktura zapowiedzi
Przedstawienie: kim jest, działalność w klubie, ciekawostki
Ścieżka: przedstaw założenia projektu jaki realizuje
Mowa: tytuł, kilka zdań wstępu, zainteresuj słuchaczy
Pamiętaj, aby nie "przyćmić" mówcy swoją zapowiedzią. Twoim zadaniem jest skupić uwagę publiki na mówcy, nie na swojej wypowiedzi.
Uważnie słuchaj i obserwuj mówcę, staraj się wyłapać elementy, których on sam nie zauważa. Notuj spostrzeżenia.
Przedstaw raport, warto w nim zawrzeć:
Projekt: czy udało się zrealizować założenia
Strukutra: czy przemówienie tworzy logiczną całość, doprowadza słuchacza do celu
Zainteresowanie: w jaki sposób zdobył twoją uwagę? czy udało mu się ją utrzymać?
Emocje: czy mówca przekazał na scenie coś więcej niż tylko słowa?
Mocne strony: wskaż co robi dobrze i czego ma się trzymać, pomóż mu odkryć swój styl
Na spotkaniu mamy również funkcjonariuszy, nie zabieraj im ról. Pomiń w swojej recenzji analizę mowy ciała, płynności i gramatyki (chyba, że brakuje któregoś z tych funkcjonariuszy)
Mniej to więcej: nie przeładuj mówcy spostrzeżeniami. Wystarczą 2-3 pozytywy i jeden obszar do poprawy. Lepiej mniej ale dokładniej.
Mówca przygotowuje treść i przekaz, ale nigdy nie wie jak to zostanie odebrane. Twoim zadaniem jest przekazanie tego kontekstu - jak wystąpienie wyglądało twoimi oczami. Pomoże mu to potwierdzić czy osiągnął cel przemówienia oraz przekazał to w sposób jaki planował. Najlepiej zrealizować to poprzez analizę strukutry oraz przekazu emocjonalnego.
Twoja recenzja musi opierać się na faktach. Podczas wystąpienia mówcy ćwiczysz aktywne słuchanie, skupienie uwagi, obserwowanie detali i tego, na co postronni widzowie mogą nie zwrócić uwagi.
Masz okazję przygotować wypowiedź, którą dostosowujesz do poziomu i zaobserwowanych zachowań mówcy w taki sposób, żeby zmotywować ich do dalszych postępów. Powinieneś być szczery i jednocześnie taktowny. Gdzie to możliwe, wskazuj w jaki sposób mówca może się poprawić.
Będąc recenzentem dwukrotnie występujesz na scenie. Twoja recenzja jest mową i doskonałą okazją aby przećwiczyć swoje umiejętności. A dodatkowo, obserwując innych sam uczysz się na ich przykładzie i wyciągasz wnioski na swoje kolejne wystąpienia.
Na przygotowanie recenzji masz kilka/kilkanaście minut. W tym czasie często nie jesteś w stanie przygotować wszystkiego w najmniejszym szczególe i nauczyć się swojej wypowiedzi. Dlatego podczas recenzji będziesz częściowo improwizować. To sytuacja bardzo zbliżona do tych, z którymi mamy do czynienia np. w pracy.
Jaką krytykę przyjąłbyś z wdzięcznością?
W jakich sytuacjach krytyka Cię rani zamiast budować chęć do zmiany?
Jak dawać idealną informację zwrotną (feedback) pracownikowi?